O týmu

Fotbalový oddíl TJ SOKOL MILIČÍN zastupují v současné době (sezóna 2015/2016) 2 týmy - starší přípravka a muži. Tým starších žáků byl po dlouhých letech zrušen a naši hráči v této věkové kategorii tak budou působit v jiných týmech. Naopak obnovena byla miličínská přípravka, která se po loňské intenzivní přípravě přihlásila do soutěže. V kategorii mužů máme již jen jeden tým (B tým zrušen v r. 2014), který po loňském postupu bude působit v III. B třídě okr. Benešov.

 Fotbalový oddíl TJ SOKOL MILIČÍN

 

HISTORIE TJ

 

Tělovýchovná jednota Sokol Miličín byla založena v roce 1925. V té době čítala 38 členů, z toho 33 mužů a 5 žen. Koncem roku se počet členů rozšířil na 41 (mimo dorost a žactvo).

Na jaře 1932 byla svolána první schůze (u Šabatků), kde se rozhodlo o založení sportovního klubu. Jednáním schůze bylo i zvolení místa pro vytvoření fotbalového hřiště. Nakonec bylo navrhnuto hřiště na místě "jeteliště" náležící Růženě Pilzové. Mezi majitelkou, předsedou a jednatelem klubu byla sepsána smlouva na 6 let.

Koncem roku 1932 klub sehrál několik prvních zápasů, však s nevalným výsledkem, neboť většina hráčů byli začátečníci bez potřebného tréninku.

    Zápasy sehrály družstva: Miličín A - 13 zápasů, skóre 11:56

                                         Miličín B - 4 zápasy, skóre 4:17

                    Vyhrané zápasy: Miličín A - Mezno A 3:2

                                             Miličín B - Mezno B 3:0

                    Remízy: Miličín A - Jeníčkova Lhota 1:1

                                 Miličín A - Viktoria Tábor 2:2

    Ostatní zápasy tým prohrál, Miličín A nejhůře v Sedlci 0:9 a Miličín B s Chotovinami     14:1.

Klub v této době měl 40 činných a 9 přispívajících členů a byl součástí S.T.A.K. v Praze.

V roce rozhodli 1955 fotbalisté tělovýchovné jednoty o vybudování sportovního hřiště. Hřiště se nacházelo jižně od okresní silnice k Záhoří. Na dokončení úpravy hrací plochy měli velký podíl vojáci z Tábora v rámci patronátu nad školou v Miličíně.

Již následující rok se zde tedy mohl sehrát první zápas.

24. července 1956 se na nově vybudovaném hřišti v Miličíně konala okresní spartakiáda, na které cvičilo 700 žáků ze všech škol okresu.

zajímavost: 1. června 1974 pořádá oddíl kopané TJ Sokol Miličín v místní sokolovně první pouťovou zábavu. Začátek v 19 hod, vstupné 12 Kč. Téhož dne bylo sehráno mistrovské utkání mezi TJ Sokol Miličín a TJ Sokol Libouň.

V neděli 19. června 1977 v 17:30 sehrál náš tým mistrovské utkání o postup do II. třídy s tymem Poříčí nad Sázavou. Naši fotbalisté vítězstvím v tomto zápase poprvé postoupili do 2. třídy.

Téhož roku v rámci přípravy na novou soutěž sehráli místní fotbalisté 2 přípravné zápasy, po slabém výkonu prohráli 1:5 s Olbramovicemi. Poté již hráli utkání v nové soutěži.

V této době sehrál několik utkání i miličínský B tým (s týmy Neustupova, Krhanic B, Heřmaniček, Čerčany B, Borovany).

 

1995

Fotbalový klub má 56 členů (38 dospělých, 18 žáků). Mužstvo dospělých v této době hraje okresní soutěž IV. třídy, odd. B. V ročníku 1994/95 skončilo na 12. místě tabulky. O sezónu později se týmu podařilo postoupit do III. třídy. Mužstvo žáků v tomto roce doplatilo na odchod starších, zkušených žáků a pohybuje se ve středu tabulky. Již třikrát se tomuto týmu podařilo hrát finále "Poháru Ivo Viktora", vždy však prohrálo s týmem Švarc Benešov.

Čerpáno z pamětních knih obce Miličína.

O. ČADILOVÁ, M. VYSLOUŽILOVÁ (1998): Miličín, nakladatelsví MAROLI.

 

V roce 2001/02 došlo ke kolaudaci kabin.

2002 - převedení pozemků na TJ Sokol Miličín.

Na jaře 2005 (sezóna 2004/2005) se našemu týmu podařilo postoupit do okresního přeboru (II. třída).

Následující sezóna zahájena s mužstvy A, B a starší žáci.

Sezóna 2005/2006 - sestup A týmu zpět do III. třídy.

 

SOUČASNOST

V současné době (2010/2011) má fotbalový klub 85 členů - dvě družstva dospělých (A, B) čítající 59 hráčů a družstvo starších žáků o počtu 26 hráčů. Žáci a mládež jsou vedeni k fotbalu kvalifikovanými trenéry, kteří je učí pravidlům a zásadám sportovního chování.

V sezóně 2009/2010 po špatných výsledcích náš A tým namísto umístění se na čele tabulky, které mu v III. třídě poslední sezóny patřilo, nešťastně sestoupil z 12. místa (o bod) do IV. třídy.

 

2010/2011 => postup zpět do III. třídy

V sezóně 2010/2011 se našemu A týmu podařilo postoupit zpět do III. třídy. Z druhého místa za bezchybnými Pyšely, které neztratili během celé sezóny ani bod. 

Pro příští sezónu byl založen tým starší přípravky, takže nás budou v okresních soutěžích zastupovat 4 týmy (A, B, starší žáci a starší přípravka).

 

2011/2012 => sestup A týmu do IV. třídy

Fotbalový oddíl TJ SOKOL MILIČÍN zastupují v současné době (sezóna 2011/2012) 4 týmy. Ve věkové kategorii starší přípravky hrají nejmladší členové klubu Okresní soutěž. Starší žáci bojují v Okresním přeboru. V kategorii mužů hraje A tým III. a B tým IV. třídu okresu Benešov. 

Sezónu však A tým nezvládl, po slibném začátku vyhořel především v jarní části sezóny a bohůžel opět sestoupil do IV. třídy.

 

2012/2013 => nepovedená snaha o postup do III. třídy

V první poloviny sezóny to vypadalo, že A tým bude opět útočit na postup do III. třídy, tým byl v těsném závěsu za bezchybnými Lešanami a v tabulce mu po podzimu patřilo druhé místo. B tým, který byl v této sezóně poskládaný velmi silně, také zaujímal přední příčky tabulky a po podzimu mu patřila 4. příčka tabulky. Na jaře se však vše otočilo. Zatímco B tým šlapal jako hodinky a pouze jednou našel v druhé části sezóny přemožitele, v nakonec postupujícím rivalovi Meznu ''B'', tak A tým na začátku jara sbíral nepovedené výsledky. Na konci sezóny se podařilo A týmu zlepšit své výkony, avšak ani to nestačilo na lepší než 5. místo, které bylo zklamáním. B tým svou cestu za překvapivým postupem také nedotáhl do konce, když v klíčovém zápase v předposledním kole prohrál s rivalem z Mezna, který právě na úkor našeho týmu postoupil do III. B třídy. Tento fakt nic nemění na perfektních výkonech, které na jaře B tým předváděl, a na které se bude snažit v příští sezóně navázat i A tým. 

Sezónu pak zakončil (nebo odstartoval novou?) tradiční turnaj v malé kopané (Memorial Rudolfa Pilze), kde tým, který byl složený především z mladých hráčů z Miličína a doplněný o hráče, kteří zde dříve působili obstál ve vysoké konkurenci velmi dobře. Miličín zde skončil na 2. místě, když jediným přemožitelem za dobu celého turnaje byl tým Massaker ve finále. Svými výkony ale zaujali i ostatní hráčí Miličína, kteří ale oblékli jiný dres na tomto turnaji. Za zmínku určitě stojí 4. místo Malovic, nebo hra nejmladšího celku na turnaji s několika hráči starších žáků/dorostu.

 

2014/2015 => postup do III. B třídy

V sezóně 2014/2015 ovládl tým mužů TJ Sokol Miličín IV.B třídu, když za celou sezónu pouze jednou prohrál (v Přestavlkách 1:2) a po několikaletém snažení se mu podařilo postoupit do III. třídy z 1. místa. Ve většině utkání náš tým své soupeře v uplynulé sezóně přesvědčivě přehrával. V následující sezóně (2015/2016) byl losem zařazen do "Vlašimské" III. třídy, skupiny B. 

V sezóně 2015/2016 v Miličíně nebude tým starších žáků, naopak do soutěže byl přihlášen tým starší přípravky, která se během celé sezóny 2014/2015 připravovala na působení v soutěži.

 

text: Roman Slabý, Miroslav Vrtiška

FOTOGALERIE

 ZDROJ: www.ceskasibir.cz